Projekty z fyziky. Ako na to.

Mgr. Miroslav Bogr

Projekty z fyziky. Ako na to.

Milí žiaci,

aby ste boli šikovní a skúsení aj v samostanom vyhľadávaní, spracovávaní a prezentovaní informácií a vedomostí z oblasti fyziky, budete na konci každého polroka vytvárať svoje vlastné projekty. Projekt je vlastne vaša ústna odpoveď z témy, ktorú si sami vyberiete.

Žiak, ktorý nemá doma počítač alebo internet, má možnosť robiť si projekt v škole po vyučovaní.

Projekt poslať na adresu: projektfyzika@gmail.com

Do predmetu správy napísať priezvisko žiaka a triedu

Letáčik pre rodičov a žiakov na stiahnutie: Co_je_projekt.docx

Ako na to?

Máte dve možnosti:

A) Práca s informáciami vrámci vybranej témy a vytvorenie prezentácie na danú tému.

B) Realizácia školského experimentu, video alebo foto dokumentácia z neho a vytvorenie prezentácie experimentu.

Možnosť A:

1. Vyberiete si tému z oblasti prebratých tém v danom polroku, ktorá vás najviac zaujala a chceli by ste sa o nej dozvedieť viac.

2. Vyhľadáte na internete všetky dostupné informácie k danej téme, preštudujete ich veľmi pozorne a vyberiete z nich tie najzaujímavešie a také, ktoré sú pre vás pochopiteľné. Všetky nové pojmy je treba vedieť vysvetliť.

3. K daným informáciám nájdete čo najviac obrázkov, grafov, tabuliek a ak sa vám podarí, tak aj animácií a vídeí.

4. Tému spracujete do prezentácie. Prezentácia by mala obsahovať približne z polovice také informácie, ktoré sme na hodine fyziky nepreberali. Musí nás naučiť niečo nové.

5. Dodržiavate zásadu jednoduchosti a stručnosti.

6. Snímky musia mať logickú postupnosť. Počet snímok (bez úvodnej, bez snímky s testom a bez záverečnej snímky) by mal byť minimálne 5 a maximálne 10.

7. Kopírovanie súvislých textov z internetu a prenášanie do prezentácie je zlá cesta.

8. Snímky môžu obsahovať  texty len vo veľmi stručnej forme. Hlavné sú obrázky, grafy, tabuľky, animácie a pod. Aj prezentácie, ktorá je úplne bez textov môže byť výborná.

9. Ak použijete texty, majú byť spracované v stručných bodoch a uvádzajú sa len hlavné informácie.

10. Pri spracovávaní projektu sa stávate odborníkom na danú tému a preto nepotrebujete a ani by ste nemali z prezentácie čítať.

11. Pri prezentovaní svojho projektu by ste mali vedieť samostatne a stručne rozprávať o vašej téme a vašou prezentáciou sprevádzať svoje rozprávanie.

12. Na záver by mala prezentácia obsahovať snímku s krátkym testom pre spolužiakov.

13. Na záver uvádzame všetky zdroje. Pamätajte, že čerpanie iba z jedného, či dvoch zdrojov asi nestačí.

Možnosť B:

1. Vyberiete si akýkoľvek experiment, s ktorým ste sa stretli počas aktuálneho polroka v rámci fyziky. Malo by ísť o experiment, ktorý sa nerealizoval na hodine.

2. Naštudujete si všetko potrebné k úspešnej realizácii experimentu.

3. Zhromaždíte si pomôcky a navrhnete si postup.

4. Experiment zrealizujete a spravíte z neho záznam. Video alebo fotografie.

5. Zhrniete výsledy experimentu.

6. Spracujete prezentáciu, ktorá bude obsahovať: Názov, pomôcky, postup, video alebo foto dokumentáciu, namerané výsledy, spracovanie výsledkov, prípadne grafy, zhrnutie výsledkov experimentu.

7. Samostatne odprezentujete svoju prezentáciu experimentu pred spolužiakmi.

Kritériá hodnotenia:

1. Obsah: správnosť, zrozumiteľnosť a logická nadväznosť informácií, nové informácie (minimálne 50%)

2. Úroveň ústneho prezentovania: samostatný prejav žiaka, vedieť vysvetliť prípadné doplňujúce otázky k téme

3. Grafická úroveň prezentácie: Jednoduchosť, málo textu, veľa obrázkov, grafov, animácií a podobne

4. Dodržanie rozsahu a povinných súčastí prezentácie (testík, zdroje)