Linka Detskej Istoty 116 111 Primárna prevencia sociálno- patologických javov

Mgr. Jana Martišková

Linka Detskej Istoty 116 111

Linka Detskej Istoty je prvou telefonickou linkou, špecializovanou na problematiku detí a mládeže v SR. Svoje služby poskytuje od roku 1996 a ako jediná pracuje v nepretržitej prevádzke vrátane víkendov a sviatkov, je bezplatná, anonymná a odborne garantovaná. Jej hlavným cieľom je možnosť okamžitého telefonického kontaktu dieťaťa pri potrebe komunikácie alebo konkrétnej pomoci v krízovej alebo stresujúcej situácii. Rozhovor vedie odborník, schopný kvalifikovane usmerniť dialóg a poskytnúť dieťaťu vhodné informácie. Bližšie informácie o činnosti Linky detskej istoty nájdete na  www.unicef.sk

Na bezplatné číslo telefónu 116 111 môže zavolať každé dieťa, ktoré potrebuje pomoc alebo chce niekomu pomôcť!

Telefonický kontakt poskytuje volajúcemu dieťaťu pocit istoty, citovej podpory, ubezpečí ho, že je tu niekto výlučne pre neho, niekto, kto akceptuje jeho problém a podľa možností sa snaží sňať z dieťaťa ťarchu negatívnych pocitov.

Ako to funguje?

• Odborník spolu s volajúcim dieťaťom hľadá adekvátne možnosti riešenia, podľa potreby poskytuje všeobecné i konkrétne informácie.
  • Telefonický rozhovor dieťa odbremení a umožní mu zhodnotiť svoj problém z iného pohľadu, lepšie sa v ňom    orientovať a hľadať riešenie.
  • Pri riešení problémov sa konzultanti usilujú dieťa orientovať v prvom rade na rodičov, prípadne širšiu rodinu,    priateľov, pedagógov, zdravotníkov či na sociálnu sieť. V prípade, že všetky alternatívy v sociálnom prostredí    zlyhali, kontaktujú - so súhlasom dieťaťa - osobu, resp. adekvátnu inštitúciu, ktorá môže daný problém riešiť v záujme dieťaťa.
  • Ak volajúci nahlási situáciu, v ktorej ide o trestný čin páchaný na dieťati, má LDI povinnosť o tejto situácii   informovať príslušné orgány. Na žiadosť volajúceho sa podielajú jej pracovníci ďalej na riešení i následnej    potrebnej intervencii.