Školský psychológ

Činnosť školského psychológa

• vykonáva odborné činnosti v rámci orientačnej psychologickej diagnostiky, individuálneho, skupinového psychologického poradenstva, psychoterapie, prevencie a intervencie k deťom a žiakom s osobitným zreteľom na proces výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach
  • vykonáva aj odborné činnosti psychologického poradenstva v oblasti rodinných a ďalších sociálnych vzťahov
  • poskytuje psychologické poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom škôl a školských zariadení
  • spolupodieľa sa na príprave podkladov pre odborných zamestnancov poradenských zariadení.

Konkrétne sa jedná o činnosť:

Diagnostickú - poznáva osobnostné vlastnosti a schopnosti žiaka, identifikuje poruchy v správaní alebo učení a spolu s pedagogickými a inými odbornými zamestnancami sa podieľa na ich zmiernení.

Intervenčnú - snaží sa o uskutočňovanie pozitívnych zmien v osobnosti žiaka vo vzťahu k rodičom, učiteľom, spolužiakom, ako aj ku škole a vzdelávaciemu procesu. Je nápomocný učiteľom a rodičom pri spracovávaní ich postojov a foriem prežívania, ktoré sa objavujú v súvislosti s určitými prejavmi správania u detí. Venuje sa žiakom so špeciálnymi potrebami za spolupráce s učiteľmi a napomáha riešeniu nezvládnuteľnej situácie alebo vzťahu medzi učiteľmi, rodičmi a žiakmi.

Preventívnu - pozoruje žiakov v triedach za účelom odhalenia problémových žiakov, prípadne problémových vzťahov medzi učiteľmi a žiakmi, vytvára a realizuje špeciálne programy napomáhajúce zdravému rozvoju osobnosti žiaka v rámci individuálnych alebo skupinových aktivít.

Poradenskú - poskytuje konzultácie žiakom, učiteľom a rodičom napríklad v oblasti emočného prežívania, problémov vo vzdelávacom procese, pomáha pri integrácii žiakov so špeciálno-pedagogickými potrebami do normálneho výchovno-vzdelávacieho procesu v zmysle ich plnej akceptácie. Pre individuálnu poradenskú činnosť je potrebné poskytnutie informovaného súhlasu zákonneho zástupcu.

Etika práce školského psychológa
Psychológ je zodpovedný za zachovanie dôvernosti informácií o klientoch v
súlade so Zákonom č. 18/2018 - Zákon o ochrane osobných údajov a riadi sa pravidlami v Etickom kódexe Slovenskej komory psychológov. Chráni práva a dôstojnosť jednotlivcov, ktorým poskytuje psychologické služby, rešpektuje klientovo právo voľby dobrovoľného vstupu ako aj výskutpu zo vzťahu, či účasti na psychologických službách a pracuje so žiakmi, učiteľmi a rodičmi žiakov nestranne.