• Kam smerujeme

        •    Kam smerujeme

          V tomto článku by sme vám radi priblížili naše plány a predstavy do budúcnosti. Keďže všetko so všetkým súvisí, aj naše smerovanie môže byť len také, aké vychádza zo súčasného stavu školy.  Každý náš ďalší krok musí byť dobre premyslený a zvážený. Všetky plány musia vychádzať z reálneho stavu a  analýzy našich silných a slabých stránok. Iba tak je možné stanovovať ciele, ktoré bubú na prospech všetkých.

          Dovoľte nám ešte predtým, ako vás oboznámime s našimi víziami, malé zamyslenie. Škola je veľmi živý organizmus. Je bohatým a rôznorodým systémom ľudských vzťahov a činností. Je nie len „továrňou na vzdelávanie“ ale aj miestom, kde sa formujú mnohé osobnostné vlastnosti a sociálne zručnosti našich detí. Len v škole totiž majú možnosť natrénovať si veľké množstvo takých životných situácií, s ktorými by sa inak nestretli. Každý deň tu prežíva svoje úspechy, víťazstvá i prehry veľké množstvo detí v rôznom veku a z rôzneho rodinného i sociálneho prostredia, čo zakladá veľkú príležitosť na výchovu k tolerancii voči iným ľuďom. V škole sa deti učia nielen novým poznatkom, ale aj schopnosti vychádzať s ľuďmi, vedieť pracovať v tíme, riešiť konflikty, vedieť sa presadiť v kolektíve, čeliť nespravodlivosti a bojovať za svoju pravdu. Škola je pre deti „trenažérom“ skutočného dospelého sveta. Prejsť týmto druhom socializácie je pre deti veľmi dôležité a úlohou školy je regulovať klímu v škole i v každej triede tak, aby podnety pôsobiace na deti boli prevažne pozitívne, aby podporovali kladné charakterové a vôľové vlastnosti žiakov a nedávali možnosť rozvinúť sa tým negatívnym.

          Dnešná spoločnosť je výraznejšie orientovaná na materiálne hodnoty a pre deti častokrát nie sú vzormi iba tí ľudia, ktorí reprezentujú dobro, česť, toleranciu, pravdu, láskavosť, múdrosť a vzdelanosť. Vzormi sa pre deti mnohokrát stávajú aj takí ľudia, ktorí reprezentujú negatívne hodnoty. Deti všetko to čo sa okolo nich deje veľmi intenzívne vnímajú a sú verným obrazom spoločnosti, v ktorej žijú. Úloha školy vzdelávať a vychovávať je potom čím ďalej ťažšia. Mnohokrát sa môžeme stretnúť s názorom, že deti sú dnes horšie ako sme boli my v ich veku. Avšak deti sú len také, aký je svet a akí sú ľudia okolo nich. Nie sú ani horšie ani lepšie. Sú len verným zrkadlom svojej doby a aktuálnych hodnôt, či už pozitívnych alebo negatívnych. Ak si toto uvedomíme, tak pochopíme, akú obrovskú zodpovednosť máme voči nim a voči ich budúcnosti. My všetci, ktorí vytvárame ich svet. Stará známa pravda hovorí, že základom výchovy je rodina. Proti tomu nemôžeme a ani nechceme nič namietať. Práve naopak, rodina musí byť pre školu najbližším partnerom. Partnerom pri výchove detí takým smerom, ktorý v nich podporí to dobré a nedá možnosť rozvinúť tomu zlému. My dospelí vytvárame svet, v ktorom žijú naše deti a z ktorého čerpajú. Ak chceme, aby boli lepšie naše deti, tak v prvom rade musíme byť lepší my sami.

          Radi by sme vás ubezpečili, že my v škole si tieto súvislosti uvedomujeme a snažíme sa, tak ako je v našich možnostiach, vytvoriť deťom podnetné a pozitívne prostredie. Nie je to naozaj ľahká vec. Zápasíme nielen s výchovnými problémami, ktoré si deti do školy prinášajú, ale situáciu nám sťažuje aj fakt, že uskutočnená školská reforma bola "ušitá horúcou ihlou" a aj po jej ukončení stále chýba mnoho učebníc a zásobovanie nimi je veľmi zlé a oneskorené. Učebnice navyše nezodpovedajú kvalitou tomu, čo by sme si predstavovali. Pracovné zošity si žiaci musia zväčša kupovať. Dnešná realita je taká, že si musíme vyrábať množstvo učebného materiálu sami a suplovať to, o čo sa mal postarať štát ešte pred spustením reformy. V dnešnej dobe tu máme znova reformu, kulikurálnu. Uvidíme, čo prinesie. Učitelia našej školy sú vždy pripravení podieľať sa na pozitívnych zmenách. Od tohto konštatovania sa dostávame k tomu, na čo sa v našej škole pripravujeme. Dostávame sa tak k víziám o ďalšom smerovaní našej školy.

          Naša škola vždy bola, je a vždy aj bude na zmeny pripravená. Či už sú pozitívne alebo negatívne. Naučili sme sa, že nič nie je nemenné a nečakáme čo nám nadiktujú zhora, ale sami sa snažíme robiť to, o čom sme presvedčení, že je pre školu najlepšie. Vypracovali sme školský vzdelávací program, v ktorom sú zahrnuté naše predstavy o dobrej škole. Jeho obsah si môžete pozrieť na našich stránkach. Využívame aj možností, ktoré dáva región, v ktorom žijeme a ktorý je svojím spôsobom špecifický nielen spolužitím dvoch národností ale aj strediskovým charakterom školy a spoluprácou s okolitými školami v obciach, z ktorých k nám prichádzajú žiaci do piateho ročníka. Predpokladáme využitie kultúrnych a športových tradícií nášho regiónu a širšiu spoluprácu s obcami, s verejnosťou a najmä s rodičmi. Zameriavame sa síce na rozvoj prirodzených daností žiakov, na to aby sa vyučovanie pre každého stalo príťažlivejším a deti boli zamestnávané činnosťami, ktoré ich bavia a ktoré budú prirodzene rozvíjať ich zručnosti pozitívne vlastnosti, no stretávame sa aj s poklesom domácej prípravy žiakov, akoby sa všetci spoliehali hlavne na vyučovacie hodiny a domáca príprava sa stále častejšie zanedbáva.

          Čo konkrétne robíme, aby nás žiadna nová situácia nezaskočila a aby sme nielen udržali kvalitu ale ju aj zlepšovali? V prvom rade robíme, to, čo žiadame aj od svojich žiakov, a síce, vzdelávame sa. Naši učitelia absolvujú množstvo vzdelávacích akcií, školení a seminárov. Každoročne všetci pedagogickí zamestnanci prechádzajú aktualizačným vzdelávaním. Zúčastňujeme sa na všetkých, ktoré by mohli byť prínosom pre osobnostný rast, odbornosť a profesijné kompetencie našich učiteľov. Neustále sa tiež snažíme zlepšovať personálne obsadenie školy, aby sme udržali vysoké percento odbornosti a kvalifikovanosti. Podarilo sa nám vytvoriť aj veľký podporný tím vrátane školskej psychologičky a pedagogických asistentiek. Školu sme postupne vybavili interaktívnymi tabuľami a ďalšou technikou a čoraz častejšie túto techniku využívame pri vyučovaní. Aj toto by malo našu školu posunúť vpred a prejsť od tradičného spôsobu vyučovania na moderné, digitálne vyučovanie. Držme si palce, aby sme v tom všetkom boli úspešní.

          Uvedomujeme si, že informovanosť a komunikácia je pre rozvoj dôležitá. S veľkou radosťou preto vítame aj možnosť prezenovať na týchto stránkach svoje vízie a priblížit naše plány rodičom našich detí. Zároveň vítame a využívame možnosť spätnej väzby od rodičov formou dotazníkov, čo nám pomáha v analyzovaní aktuálneho stavu a pri tvorbe ďalších cieľov a stratégií k ich naplneniu. Budeme vďační aj za všetky ďalšie podnety a pomoc. Veď máme spoločný cieľ. Tým cieľom sú naše deti a ich budúcnosť. Ich úspech a šťastný život v budúcnosti zakladáme už teraz tým, akej výchovy sa im dostáva v rodinnom a v školskom prostredí. Snažme sa teda spoločne.
                                                                                                                                                         Mgr. M. Bogr